Február 23. Nagyböjt 1. hete, péntek

Nagyböjt 1. hete, péntek – Mt 5,20-26

Igyekszünk-e jóvátenni a hibáinkkal okozott károkat?

Több helyen olvashatjuk a Bibliában, hogy az irgalmas szeretet befedi a bűnök sokaságát (vö. 1Pt 4,8). Érdemes tudni, hogy Isten a mi bűneink bocsánatát attól teszi függővé, hogy mi megbocsátjuk-e, amit mások ellenünk elkövettek. Amint az igazi szeretetnek két iránya van, úgy az irgalmasságnak is. Szükséges megbocsátanunk annak, aki ellenünk vétett, de megbánta (vö. Kol 3,13). Azt is szükséges megvizsgálnunk, hogy testvérünknek nincs-e valami jogos panasza ellenünk. Vajon mi bocsánatot kérünk-e mások megbántásáért? Igyekszünk-e kiengesztelődni, illetve jóvátenni a sértést?

Vegyük komolyan, hogy bűnbánati gyakorlatunk, ezzel együtt vallásosságunk nem csupán értéktelen, hanem visszataszító, ha arra használjuk, hogy megszökjünk a tetteinkkel járó felelősség alól! Súlyos tévedésbe esünk, ha azt hisszük, hogy az emberek ellen elkövetett károkat jóvátehetjük pusztán azzal, hogy Istenhez fordulunk megbocsátásért, mert úgy gondoljuk, hogy Vele könnyebben elrendezzük a dolgokat.

Ne feledjük el, hogy a rágalommal okozott becsületbeli kárért is kártérítés jár, valamint azokért a károkért is, amelyeket hivatásbeli munkánk elhanyagolásával okozunk! Jézus nem azért jött, hogy az Atya nevében minden további kötelezettség nélkül megbocsásson olyan bűnöket, amelyeket testvéreink ellen követtünk el. Ő arra is komolyan felhívta a figyelmünket, hogy aki a testvérét bántja, az az Atya ellen is vétkezik. Jézus annak hozta meg az Atya bocsánatát, aki elszánja magát arra, hogy vétkét testvérével szemben is jóváteszi azzal, hogy (amennyire ereje, és lehetősége engedi) újjáépíti a testvéri kapcsolatot vele. Sőt azt is mondta, hogy a szeretet többet ér minden áldozatnál (vö. Mk 12,33). A felebarát tisztelete, szeretete, illetve a békesség megteremtése fontosabb, mint az áldozatbemutatás. Ezért ahol sérelem van, azt szükséges előbb orvosolni. Ezt követően lehet Isten elé járulni az áldozattal.

Jézus az ártó szándék, sőt az ellenségeskedés gyökerét is ki akarja irtani. Ezért már az is elítélendő, ha valaki gúnyos, megvető szavakkal illet másokat, hiszen a harag, illetve a gyűlölködés ilyenekkel kezdődik.

Bátorító, hogy Jézus ebben a vállalkozásunkban sem hagy magunkra minket. Segít abban, hogy testvéreinkhez visszataláljunk, valamint békességre jussunk velük.

Jézus azt mondta, hogy megkönnyíti azokat, akik terheket hordoznak (vö. Mt 11,28). A megbocsátás a teher letétele. Ha sikerül legyőznünk a bosszúvágyat, a neheztelést, a sértődöttséget, akkor megszabadulunk az akadályozó terhektől, aztán megkönnyebbülten haladhatunk tovább az örök élet felé vezető úton.