Nagyböjt 1. vasárnapja – Mk 1,12-15
Hogyan tölthetjük el helyesen a nagyböjti időszakot?
Márk evangélista röviden írja le, hogy miután Jézus megkeresztelkedett a Jordánban: „a Lélek kivitte Jézust a pusztába”.
Jézus „negyven napig kint volt a pusztában, és megkísértette a sátán” (kétszer is szerepel a puszta szó). A negyven általában valamilyen eseményre, munkára, feladatra való előkészület idejét jelképezi. A puszta is többet jelent, mint helymegjelölést. Az ókori ember számára félelmetes, veszedelmes hely, ahol vadállatok, illetve démonok tanyáznak. A zsidók hite szerint a végső időben a pusztában kerül sor a nagy harcra a Messiás, valamint a sátán között, ezt követően pedig a Messiás győzelmével elkezdődik az üdvösség korszaka.
Jézusnak a sátán feletti győzelme óta a puszta a csendnek, az Istennel való különleges együttlétnek a helye. A nagyböjti időszakban Jézus minket is hív a pusztába. Szükségünk van a csendre, hogy meghalljuk Isten szavát! Figyeljünk Rá! Amit a Szentlélek sugall nekünk, azt igyekezzünk megtenni!
Robert Sarah bíboros írja: „A mindennapi élet csöndje a másokkal való együttműködés elengedhetetlen feltétele. Az elcsöndesedés képessége nélkül az ember nem tudja meghallgatni, szeretni és megérteni saját környezetét. A szeretet a csöndből születik. Olyan csöndes szívből jön elő, amely képes meghallani, meghallgatni és befogadni. A csönd a feltétele annak is, hogy megváltozzunk, és önmagunk megértéséhez is szükséges. Csönd nélkül nincs se nyugalom, se derű, se belső élet”.
A puszta a próbatételeknek, a megkísértésnek is a színhelye. Jézus megkísértettsége emberi természetéhez tartozik (vö. Zsid 2,18; 4,15). A mi életünk is szüntelen küzdelem a jóért, illetve harc a rossz, az önzés, valamint a gyűlölet minden formája ellen. A kísértések el akarnak téríteni minket az Isten akaratának követésétől. De ne féljünk, mert az Úr velünk van! Nem vagyunk magunkra hagyatva a kísértésekben! Az Úr nem hagy erőnkön felül megkísérteni minket. A Szentlélek engedi, hogy a sátán a különböző kísértések közé vigyen minket, ugyanakkor Jézus példát mutat arra, hogyan tudunk helytállni ezekben a helyzetekben! Kérjük a Szentlélek megvilágosító kegyelmét, a lelki erősség ajándékát, hogy megismerjük, aztán hűségesen teljesítsük Istentől kapott küldetésünket!
A kísértések között maradjunk állhatatosak, és derűsek! A próbatételek segítenek, hogy jobban megismerjük magunkat. A kiállt próbatételek erősítenek, bátorítanak minket. A nagyböjti 40 napos visszavonulásunk egyfajta lelki edzés, ami az Isten iránti szeretetünk, illetve hűségünk szakítópróbája.
Ne hagyjuk az utolsó pillanatra a nagyböjti időszakban a szentgyónásunkat, hogy Krisztussal együtt valóban meghaljunk a bűnnek, aztán pedig megújult szívvel ünnepelhessük Húsvét szent titkait!